Polski Związek Skata
Aktualności

Costa Toscania 2022

Costa Toscana, 23-30 IV 2022 r.

W dniach 23-30 kwietnia 2022 r. odbył się zorganizowany przez PZSkat wyjazd skacistów oraz ich rodzin i osób towarzyszących na rejs po Morzu Śródziemnym. Rejs odbył się na pokładzie statku Costa Toscana, zwodowanym pod koniec zeszłego roku flagowym okręcie linii Costa Crociere. Statek o wymiarach 337m, 42m szerokości, wyporności ponad 180.000t miał udać się w rejs z Savony do Marsylii, Barcelony, Valencii, Palermo, Civitavecchi i po tygodniu wrócić do Savony. W czasie rejsu na statku znajdowało się ok. 4000 pasażerów, których obsługiwało ok. 1,5 tys. osób załogi. Głównym punktem programu dla części podróżujących z Polski był turniej skata o Puchar Morza Śródziemnego. W wyjeździe wzięło udział około 200 osób z naszego kraju w tym pilot-koordynator Michał, który służył swoją pomocą przez cały czas trwania rejsu. Do turnieju skata zapisało się 53 graczy. Turniej składał się z 7 serii po 48 rozdań, 5 z losowania oraz 2 mistrzowskie. Prowadzone były klasyfikacje indywidualna oraz tandemów w których brało udział 17 duetów.

Po zaokrętowaniu, które trwało od sobotniego przedpołudnia i przywitaniu ze statkiem, statek odbił z Savony i rozpoczął pierwszy etap podróży, podróż do Marsylii. Pierwszego dnia rejsu, po kolacji przeprowadzone zostały zapisy do turnieju skata.

W niedzielę, drugiego dnia rejsu, Marsylia przywitała nas kilkunastostopniową temperaturą i umiarkowanym zachmurzeniem, chętne osoby pojechały na wycieczki lub zwiedzały miasto indywidualnie. Wieczorem po kolacji odbyła się pierwsza runda turnieju skata.

Kolejnego dnia celem rejsu była Barcelona. Hiszpania powitała wszystkich słońcem i pierwszymi oznakami upału. Zorganizowana została wycieczka do miasta, na którą pojechały dwa autobusy z polskimi turystami. Celem wycieczki był punkt widokowy na wzgórzu Montjuic, następnie stadion Camp Nou, Sagrada de Familia oraz najruchliwsza ulica w Barcelonie La Rambla, zwieńczona kolumną Kolumba. Po zakończeniu zwiedzania, po południu powrót na statek, czas wolny, następnie kolacja i kolejna seria turnieju.

We wtorek Costa Toscana zawitała do Valencii, gdzie odbyła się kolejna zorganizowana wycieczka z udziałem dwóch autobusów z Polską grupą. Po powrocie wieczorem odbyła się kolejna seria turnieju.

Czwarty dzień rejsu był dniem na morzu, statek po wypłynięciu z Barcelony, udał się w drogę do Palermo. Tego dnia rozegrano dwie serie turnieju o Puchar Morza Śródziemnego, rano oraz po południu, które zakończyły rywalizację tandemów.

We czwartek, po przypłynięciu na Sycylię, chętni udali się na indywidualne zwiedzanie Palermo, przejażdżkę dorożkami, oglądanie słynnych schodów z trzeciej części „Ojca Chrzestnego”, a o 16 rozpoczynała się przedostatnia seria turnieju skata.

W piątek Costa Toscana przycumowała w porcie Civitavecchia w prowincji Rzym. Dużą popularnością cieszyły się wyjazdy na indywidualne zwiedzanie Rzymu, z których skorzystało wiele osób podróżując taksówkami lub koleją. Wśród najpopularniejszych punktów do zwiedzania znalazł się Watykan, Koloseum, Fontanna di Trevi, schody hiszpańskie. Po całodniowym postoju w porcie, o 19 statek ruszył w ostatni etap rejsu po Morzu Śródziemnym, podróż powrotną do Savony. Tymczasem wieczorem po kolacji, gracze zasiedli do ostatniej, decydującej serii turnieju o Puchar Morza Śródziemnego.

W sobotę Costa Toscana zacumowała na powrót w Savonie, gdzie zakończyła się przepiękna wycieczka po Morzu Śródziemnym, mamy nadzieję, że nie ostatnia tego typu z udziałem skaciorzy z Polski i ich rodzin i przyjaciół. Wyjazd przebiegł w wyśmienitej atmosferze, która sprzyjała integracji pomiędzy wszystkimi graczami. Wszyscy wrócili zadowoleni i zdrowi do Polski, obostrzenia Covidowe na statku oraz w krajach do których przybijał okazały się nie takie straszne jak je malowano jeszcze kilka tygodni temu.

Ze skatowym pozdrowieniem,

Klaudiusz Wojaczek

 


« powrót do listy