Polski Związek Skata
Aktualności

2023 Fiordy Norwerskie - opis pobytu

Costa Firenze 19-26.05.2023r.

W dniach 19 - 26 maja 2023r. na pokładzie jednego z najnowszych i najbardziej nowoczesnych statków włoskiego armatora Costa Cruises odbył się zorganizowany przez PZSkat rejs "na Fiordy". Zbudowany w 2020r statek o wymiarach 324m długości, 37m szerokości, mogący pomieścić 5260 pasażerów udał się w rejs z Kilonii przez Kopenhagę, Hellessylt, Geiranger, Bergen, Stavanger, aby po ośmiu dniach powrócić do Kilonii. Jednym z punktów programu dla części podróżujących z Polski był turniej skata o Mistrzostwo Morza Północnego. W wyjeździe zorganizowanym przez PZSkat wzięło udział około 110 osób z Polski, jednak na statku język polski był często słyszany za sprawą innych grup z naszego kraju. Do turnieju skata zgłosiło się 36 graczy. Turniej składał się z 6 serii po 48 rozdań. Prowadzona była jedynie klasyfikacja indywidualna, a dodatkowo nagradzani byli trzej gracze z każdej serii.

W piątkowe popołudnie, po zaokrętowaniu uczestnicy rejsu przy pięknej słonecznej pogodzie oddali się chwili relaksu oczekując na rozpoczęcie pierwszego etapu podróży do Kopenhagi.
W sobotę, drugiego dnia rejsu, Kopenhaga przywitała nas kilkunastostopniową temperaturą
i bezchmurnym niebem. Część osób pojechało na zorganizowane wycieczki, reszta  zwiedzała miasto indywidualnie. Trzeba przyznać, że Kopenhaga jest naprawdę pięknym miastem i każdy "fan" Gdańska znalazł również tam coś dla siebie. Wieczorem po kolacji odbyły się zapisy do turnieju skata.

Trzeci dzień rejsu był dniem na morzu, w którym rozegrano 3 serie turnieju o Mistrzostwo Morza Północnego.

Czwartego dnia rejsu już od "świtu" oczom uczestników ukazały się niebywałe widoki. Costa Fireze dotarła w długo oczekiwane Fiordy. Na szczęście pogoda kolejny raz nie zawiodła
i wszyscy przez kilka godzin mogli podziwiać niezapomniane widoki. Część osób wysiadła
w Hellesylt, by udać się na zorganizowaną wycieczkę, reszta dotarła do Geiranger, niewielkiej miejscowości, która również robiła ogromne wrażenie. Chętni wspięli się po 327 schodach wzdłuż wodospadu, skąd z góry można było podziwiać widok fiordów, pomiędzy którymi zacumowany widniał nasz statek.

Kolejnego dnia celem rejsu było Bergen, gdzie przy słonecznej, lecz wietrznej pogodzie większość uczestników rejsu udała się kolejką na wzgórze Floyen, skąd rozpościerał się przepiękny widok na całe miasto. W centrum nie można było ominąć Bryggen - dzielnicy z 61 kolorowym domkami. Dla osób lubiących ryby w planie dnia nie mogło również zabraknąć targu rybnego znajdującego się w sercu miasta.

Ostatnim punktem zwiedzania Norwegii, podczas szóstego dnia rejsu było Stavanger - miasto znane z ropy naftowej oraz konserw rybnych. Po kilku dniach pięknej aury w Stavanger przywitały nas chmury, jednak biorąc pod uwagę cały rejs nikt nie miał powodów do narzekania na pogodę. W Stavanger część osób udała się na wycieczkę statkiem, by jeszcze raz podziwiać norweskie fiordy, reszta spędziła czas na zwiedzaniu miasta.

Siódmego dnia rejsu podczas gdy Costa Firenze zmierzała z powrotem "mocno" na południe, rozegrano kolejne 3 serie turnieju, w którym ostatecznie triumfowali Bilgoń Jan, Kołodziejczyk Krzysztof oraz Żołneczko Sebastian.

W piątkowy ranek Costa Firenze zacumowała z powrotem w Kilonii, skąd wszyscy uczestnicy zadowoleni oraz pełni wrażeń udali się w drogę do domu.

 

 

Ze skatowym pozdrowieniem

Przemysław Czuga

 


« powrót do listy